Laser Scanning
Modul LASER SCANNING obsahuje několik nástrojů (filtrační, výpočetní, vektorizační, aj.) vhodných pro bodová pole získaná pomocí dronů, 3D laser scannerů nebo z totálních stanic, jejichž součástí je laser scanner. Atlas DMT ve variantě MEGA umožní například ze zmíněných dronů vyhotovit bodový model terénu až z 2,1 miliardy bodů.
Jedná se o nadstavbu programu ATLAS DMT.
Přednosti modulu
- Filtrační nástroje
- Filtrace lokální nebo globální
- Převzorkování
- Homogenizace dat
- Výpočet objemu speciálních útvarů
- Vektorizace podlaží budov pro BIM
Popis modulu
Modul LASER je rozšiřujícím modulem systému Atlas DMT a obsahuje některé speciální funkce pro zpracování bodového pole pořízeného metodami poskytujícími rozsáhlá mračna bodů. Kromě editace mračna v řezech se jedná o hromadné zpracování v samostatném 64-bitovém modulu, a proto tyto akce vyžadují 64-bitový operační systém.
Program Atlas DMT obecně umožňuje načítat a zpracovávat data laserových formátů LAS a PTS (Leica) včetně barev (barvový prostor RGB) nebo intenzity. Následné zobrazení laserových dat včetně barev otevírá širší možnosti použití nejen filtracím, ale i k lepšímu a detailnějšímu pohledu na danou situaci.
K základním filtračním funkcím patří převzorkování mračna bodů pomocí například určení nejníže nebo nejvýše položených bodů v celém území nebo v konkrétní části. Převzorkování mračna je obecně vhodné pro případy, kdy je třeba vytvořit bodové mračno s nižší prostorovou hustotou bodů oproti vstupnímu, nebo kdy je třeba nahradit mračno s prostorově proměnlivou hustotou mračnem prostorově homogenním. Příkladem je zpracování pozemního skenování s vegetací s cílem získat digitální model povrchu nebo digitální model reliéfu v dané hustotě bodů. Dalším příkladem je zpracování skenování, které bylo pořízeno z jednoho bodu, kdy hustota mračna v blízkém okolí skeneru je několikanásobně vyšší než na vzdáleném okraji zájmového území.
Další filtrační funkcí, která je k dispozici je odstranění odlehlých bodů. Tato funkce je například vhodná tehdy, kdy je třeba odstranit body náhodných odrazů nebo falešných stínů skenování.
Zmínili bychom i funkci identifikace roviny, kde na základě vstupního mračna je identifikována rovina (algoritmem RANSAC). Bod ze vstupního mračna je zařazen do cílového mračna, pokud s danou tolerancí leží v identifikované rovině. V souladu s uvedeným postupem se tato funkce hodí zejména pro případy, kdy je třeba odstranit body neležící v rovině. Příkladem je filtrace laserových dat z mobilních scanerů umístěných na automobilech pro skenování vozovek.
Od verze 20.5.1 je k dispozici rozšíření, které umožňuje výpočet objemu například speciálních geologických útvarů – propasti, závrty, úvaly, aj. Vysoká míra obecnosti nicméně předurčuje použití i pro jiné speciální útvary nebo objekty, které nemají charakter povrchu (terénu). Pro často skloňovaný BIM jsou k dispozici funkce, pomocí kterých dokážete zvektorizovat (nakreslit) například podlaží budov nebo dalších částí pro technickou dokumentaci. Práci může usnadnit i automatický algoritmus, který samostatně vektorizuje obvod určeného místa.
Možnosti modulu
- Převzorkování dat (homogenizace)
- Filtrace dat – odstranění odlehlých bodů, identifikace roviny
- Filtrace mračna bodů s využitím štěrbinového profilu – nutný modul Řezy
- Filtrace dle barev barvového prostoru RGB
- Výpočet objemů speciálních útvarů a objektů
- Vektorizace nejen podlaží budov pro BIM