Řezy a kubatury
Tvorba řezů (podélné a příčné) s výhodou využívá propojení se situací k automatické aktualizaci jak vlastní řezové čáry, tak i dalších objektů např. svislých kót. V oblasti skládkového hospodářství se využívá postupného doplňování dalších řezových čar nad aktuálním terénem. Lze tak zaznamenávat, jak v podélném profilu, tak příčných řezech, časové hledisko měření. Mezi konkrétními vybranými etapami je k dispozici zobrazení rozdílových kót tak, abychom měli vyjma grafické interpretace i číselný způsob vyjádření rozdílů například mezi dvěma roky.
Výpočet kubatur je realizován mezi dvěma modely terénu nebo mezi modelem terénu a srovnávací rovinou. Existuje také speciální přístup výpočtu kubatury, kdy nebyl zaměřen stav původní, ale jen výsledek (vhloubený či vypuklý objekt zájmu) – navážka zeminy, výkop, aj. Modul Objem nabízí kromě protokolárního výstupu i grafickou interpretaci v podobě tzv. rozdílového modelu terénu. DMT z výpočtu kubatur obsahuje rozdílové výšky (+/- hodnoty). Povrch terénu je také možné barevně rozdělit do tří kategorií na část výkopnou, násypnou a beze změny.
Přednosti
- Kubatury mezi dvěma plochami – mezi zaměřeními původního a nového stavu, mezi zaměřením a projektem nebo mezi plochou a rovinou.
- Rozdílový model mezi dvěma plochami – umožňuje barevné vyznačení výkopů a navážek v situaci.
- Průsečnice ploch (terénů).
- Zjednodušený výpočet kubatury haldy nebo jámy.
- Profily a řezy nad jedním či více terény.
- Automatické odvození profilu nebo příčných řezů podle tras zadaných v situaci. Při změně vedení trasy se řezy aktualizují.
- Možnost nastavení měřítek, srovnávací roviny (a jejích změn v průběhu řezu), popisů, svislých popisů, kót a výplní.
- Popis bodů a úseků (i oblouků) polygonu určujícího trasu řezu – staničení, poloha, č. lomového bodu, jméno, poloměr nebo délka oblouku apod.
Projektování terénních úprav
- Podle zadané linie lze navrhovat terénní tvary – haldu, jámu, svah, zářez, násep, zeď.