Podpora (FAQ)

Podpora (FAQ)

na této stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy technické povahy.

Noví zákazníci dostávají vždy konfiguraci Driverless.
Pokud jste starší typové řady klíčů HASP4, HASP HL, HASP SRM, Sentinel HASP již používali, máte dvě možnosti:

– chcete-li, aby s novými klíči běhal i SW s implementovanou starší ochranou, pak potřebujete konfiguraci HASP.

– pokud v nové verzi implementujete novou ochranu a nepotřebujete zpětnou kompatibilitu klíčů, zvolte Driverless.

Hardware klíčů je v obou případech stejný; liší se jen firmware. Zásadní rozdíl je ve zpětné kompatibilitě: DL je kompatibilní pouze s HASP SRM a Sentinel LDK; H pak se všemi typy ochrany počínaje HASP4. Pokud si nejste jisti tím, co právě potřebujete, volte variantu H – ta se dá v budoucnu převést na variantu DL (speciální utilita upgraduje firmware), opačný přechod ale není možný.

  • ke své činnosti nepotřebují ovladač, jehož instalace může někdy přinášet problémy (většinou administrativního rázu)
  • speciálně pro tuto konfiguraci jsou vyvíjeny některé další funkce (V-clock, App-on-chip, …), které mnohdy výrazně obohacují možnosti ochrany a licencování
  • jde o zatím poslední a tudíž i nejmodernější a nejbezpečnější systém pro ochranu a licencování SW

 

Ovladač (správněji RTE – Run-Time Environment) sice instalovat nemusíte, ale připravíte se tím o nástroj Admin Control Center pro diagnostiku a jemné doladění komunikace s klíči. Pokud jej tedy instalujete i pro klíče DL, nic nepokazíte.

Pro většinu našich zákazníků je to především zpětná kompatibilita – mají již nové klíče (ze kterých v případě potřeby udělají DL), ale nemusí zasahovat do starších verzí aplikací; ty i nadále poběží s novým HL klíčem. Nově vyvinuté aplikace s ochranou Sentinel LDK s nimi samozřejmě fungují také; oba licenční systémy jsou na sobě nezávislé a oba dva mají svou specifickou “část” klíče.

Dejme tomu, že prodáváte SW, který se skládá ze dvou modulů. Např. FeatureID=1 náleží modulu pro pořizování dat, FeatureID=2 modulu pro jejich vyhodnocování. Zákazník chce 5 pořizovacích a 3 vyhodnocovací moduly.

Pokud používáte SL v režimu “měřený model”, odečte se vám ze zásoby v Master klíči 1 SL aktivace (na vytvoření SL klíče) a 5 Net licencí (pro FeatureID s nejvyšším požadovaným počtem).

Při updatu se tentýž zákazník rozhodne navýšit licence na 6 pořizovacích a 7 vyhodnocovacích modulů. Pak spotřebujete z Masteru jen 2 Net licence (klíč již byl aktivován; FeatureID s nejvyšším počtem je nyní “dvojka” se 7 licencemi, předtím to byla “jednička” s 5 licencemi … a 7-5 = 2).

Výrobce připravil několik výukových videí, která poskytují základní informace a seznamují uživatele se základy práce s jednotlivými komponentami Sentinel LDK. Videa jsou v angličtině; vznikla před několika lety pro verzi 7.6, obsahují však základní informace, které se nezměnily ani v aktuální verzi.
Pokud se vyskytnou aktuálnější videa, odkaz bude upraven.

Sérii videí najdete zde.

Protože při instalaci zpětně kompatibilních ovladačů docházelo ke konfliktům s některými novými operačními systémy (např. Win11 pro ARM procesory), byla jejich instalace v defaultním módu zakázána.
Pokud potřebujete rozběhat např. pod Win10 či Win11 starší SW s HASP4 ochranou, máte dvě možnosti:
– použít starší RTE – máme dobré zkušenosti např. s verzí 8.15

– pro instalaci novějších RTE použít command-line instalátor se dvěma přepínači: “haspdinst.exe -i -ld”; instalaci starších komponent zařídí přepínač -ld (Legacy Drivers).

– z RTE verzí 8.50+ byly již starší komponenty trvale odstraněny; potřebujete-li je a zároveň chcete používat nejnovější ovladače, pak stačí nainstalovat nejprve starší RTE (8.15 nebo 8.21) a pak jej “přefláknout” aktuální verzí – starší komponenty zůstanou zachovány.

Nenašli jste, co hledáte?

Neváhejte nás oslovit, můžeme si spolu sjednat schůzku a vše probrat individuálně včetně možnosti předvedení.